Speleoterapie je soubor léčebných metod, jejichž základem je využívání mikroklimatu podzemního prostředí. Tím zpravidla bývají krasové jeskyně, případně jiné podzemní prostory splňující přísné podmínky.
SANATORIUM EDEL s.r.o. zahájilo provoz speleoterapie v roce 1995, a to ve zrekonstruovaném podzemním díle, které je od léčebny vzdáleno 7 km. Speleoterapie se tak stala nedílnou součástí léčebného provozu a pobytu ve Zlatých Horách. Její provoz se nachází 620 m n.m. a využívá 1600 m podzemních chodeb s maximální hloubkou 93 m pod zemským povrchem. Celoroční teplota je 7 - 8°C.
Jedná se o významnou léčebnou metodu s dlouhou historií, kdy je využíváno mikroklimatu podzemí na dětský organismus. Mikroklima podzemního prostředí je tvořeno aerosolem a v našich podmínkách mezi jeho pozitivní vlastnosti patří:
- celoroční stabilita sledovaných hodnot a koncentrací,
- vysoká kapacita podzemních prostor,
- stálá teplota 7-8°C,
- stálá vlhkost vzduchu 97-98%,
- zajištění přirozené výměny vzduchu, zanedbatelné proudění vzduchu,
- prostředí bez mikrobů, alergenů, prašných částí a myotických částic,
- vysoký obsah negativních iontů, nepřítomnost ozonu.
Prostory speleoterapie jsou upraveny pro pobyt dětí, a tak zde mohou využít malou tělocvičnu s hřištěm pro volejbal, basketbal, hry stolního tenisu aj. Samozřejmostí je hygienické zázemí, zázemí pro odpočinek a svačinu.
Úspěšnost vlivu speleoterapie je vysoká. U 90ti% pacientů dochází ke snížení nemocnosti a užívání léků. Vliv speleoterapie je odhadován na 9 měsíců po ukončené kůře. Negativní vliv speleoterapie nebyl prokázán. Kontraindikací by mohla být klaustrofobie.